Zaparowane szyby w aucie? Żaden problem!

zaparowane szyby w samochodzie

Zaparowane szyby w aucie to ogromny problem, który ogranicza widoczność w pojeździe. Jak sobie poradzić z zaparowanymi szybami w samochodzie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. Zbliża się jesień, więc problem zaparowanych szyb w samochodach będzie coraz większy. Zresztą opowiedzcie sobie sami - jak często jadąc autem mieliście z tym problem? I nie, nie mówię tutaj o sytuacji, kiedy Wasz Ford Escort przepełniony jest osobami, które właśnie odwozisz z imprezy, a ich oddechy sprawiłyby, że zaparowałoby nawet prawdopodobnie największe okno balkonowe na świecie wykonane przez firmę Sokółka Okna i Drzwi (autentyk, na życzenie mogę podesłać link w komentarzach). Chodzi raczej o codzienną sytuację, w której okazuje się, że ze środka Waszego auta widać co najwyżej lusterko wsteczne, drogi już niekoniecznie.

Tak, jak w każdym przypadku należy rozpocząć od sprawdzenia przyczyny, mówiąc krótko postawić diagnozę dlaczego w samochodzie parują nam szyby.

W dużym skrócie, powodów zaparowania szyb może być wiele, jednak warto wyróżnić kilka:

  1. Zapchany filtr kabinowy
  2. Wilgoć
  3. Nieodpowiednia obsługa nawiewu
  4. Awaria radiatora

 

Zaparowane szyby w samochodzie - zapchany filtr kabinowy

Zazwyczaj na filtr kabinowy zwracamy uwagę w momencie serwisu klimatyzacji. Niestety, szczególnie w starszych modelach, to już nie wystarczy. Brudny, zapchany filtr kabinowy (przeciwpyłowy) powoduje, że szyby w naszym samochodzie dużo szybciej pokrywają się parą, która utrudnia odpowiednią widoczność.

W teorii filtr kabinowy, o ile jeszcze go mamy, niestety pokutuje jeszcze pogląd, że filtr kabinowy można usunąć, szczególnie w zimę, gdy w powietrzu pyłu jest mniej, co szczególnie w dużych miastach nie do końca jest prawdą (patrz smog w Krakowie), powinien być wymieniany podczas okresowego przeglądu samochodu. W teorii wystarczyłoby go wymienić co 12, 24 miesiące lub po przejechaniu ok. 40 tysięcy kilometrów. Oczywiście wszystko zależy od tego jak i gdzie jeździmy (Adam Małysz podczas rajdu Dakar zapewne musi wymieniać filtr częściej niż Adam Kowalski jeżdżąc po ulicach Rzeszowa).

Pamiętajmy - filtr kabinowy jest siedliskiem wszelkich grzybów, bakterii i pleśni. Jeżeli posiada aktywny węgiel jest także skutecznym wspomagaczem w walce ze śmierdzącymi czynnikami zewnętrznymi (kto jechał kiedyś za śmieciarką powinien zrozumieć). Warto pamiętać - filtr nie może zostać po prostu oczyszczony, musi dojść do całkowitej jego wymiany, w innym wypadku będzie to nieskuteczne.

O ile nie wrobimy tego samemu koszt wymiany filtra kabinowego to od 100 do 200 złotych w zależności od modelu samochodu.

 

%name Zaparowane szyby w aucie? Żaden problem!
Wilgoć w samochodzie to często przyczyna zaparowanych szyb

Zaparowane szyby w aucie - wilgoć

Umówmy się - Polska nie należy do najcieplejszych krajów Europy. Dlatego też wilgoć to poważny problem, który powoduje parowanie szyb w aucie. Tutaj wymagana jest przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Warto zadbać o gumowe dywaniki w samochodzie, w momencie gdy wejdziemy do niego z mokrymi, zabłoconymi, pokrytymi śniegiem butami możemy po roztopieniu zanieczyszczeń po prostu wylać je na zewnątrz samochodu.

Jeżeli wykładzina pod naszymi stopami jest wilgotna warto zadbać o jej odpowiednie wysuszenie. Skierowanie nadmuchu na podłogę powinno załatwić sprawę (o ile mamy sprawny nadmuch 😉 ).

Zobacz  też: Pierwszy samochód do 5000 złotych, jaki wybrać?

 

Zaparowane szyby w aucie - nadmuch ?

Trzeci powód zaparowanych szyb, jest powodem bardzo, ale to bardzo prozaicznym, jednak często pomijanym. Szczególnie początkujący kierowcy nie bardzo radzą sobie z odpowiednią obsługą nawiewów i zamiast "zasysać" powietrze z zewnątrz decydują się na obieg powietrza wewnątrz pojazdu.

Nie muszę chyba dodawać, że jest to oczywiście powód zaparowanych szyb, a jak to naprawić? Cóż, czasami wystarczy przeczytać instrukcję obsługi pojazdu, żeby poradzić sobie z tym problemem.

Zaparowane szyby w aucie - awaria radiatora

Rzadko, bo rzadko, jednak czasami awaria radiatora powoduje, że mamy zaparowane szyby w aucie. Jak to działa w praktyce? Otóż awaria radiatora może sprawić, że do wnętrza naszego pojazdu będzie dostawać się płyn chłodzący, który w wyniku zmiany temperatury paruje, czym powoduje zaparowanie szyb w samochodzie. Niestety, mimo tego, iż problem z radiatorem jest rzadki, jest on także najdroższym powodem zaparowanych szyb w aucie - koszt wymiany radiatora to zazwyczaj kilkaset złotych, dlatego jeżeli czujemy specyficzny zapach, a szyby w naszym samochodzie są zaparowane, prawdopodobnie jest to zapach uciekających pieniędzy z naszego portfela 🙂

Dajcie znać, jak podobał Wam się ten artykuł - wpadajcie także na nasz fanpage, do którego odnośnik macie po lewej stronie.

2 Replies to “Zaparowane szyby w aucie? Żaden problem!”

  1. Hi to every one, it’s genuinely a fastidious for me to visit this web site, it includes valuable Information.

  2. Dobry sposób na zaparowane szyby to nawiew klimatyzacji, dobrze osusza powietrze

Dodaj komentarz