Używane auto z USA

Według raportów w Polsce znaczna większość poruszających się po drodze samochodów to auta z rynku wtórnego, często jest to używane auto z USA. Powodów tej sytuacji jest wiele, ale najważniejsza to za pewne wyższe koszty zakupu nowego samochodu z salonu. Bardzo wiele osób decyduje się na zakup samochodu sprowadzanego zza oceanu, gdyż często można kupić auto w bardzo korzystnej cenie. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Koszt sprowadzenia auta z USA

Najważniejsza kwestia o jakiej musimy pamiętać to większy budżet na zakup samochodu z uwagi na:

 • Cło, czyli 10% wartości celnej auta
 • Podatek stanowy
 • Koszt transportu samochodu i przeprawę morską
 • Akcyzę, która może okazać się wysoka z powodu dużej pojemności silnika
 • Podatek VAT.

Niestety nie są to wszystkie koszty jakie poniesiesz kupując auto używane Musisz przygotować dodatkowe pieniądze na tłumaczenie dokumentów, koszt badania technicznego, koszt ustalenia danych pojazdu, koszt instalacji LPG oraz koszt zarejestrowania samochodu w Polsce.

Różne wersje tych samych aut

Kolejna ważna rzecz o której musimy pamiętać kupując auto z USA musimy liczyć się z większą ilością różnic technicznych. Niektóre z nich to drobne rzeczy, inne należy zmienić, aby dostosować pojazd do naszego rynku.

Najczęściej są to:

 • Automatyczna skrzynia biegów
 • Różnice w zawieszeniu i innych częściach konstrukcyjnych.
 • Braki w wyposażeniu.
 • Jednostki miar na wskaźnikach.
 • Niedziałające radio. 
 • Gorsze opony i hamulce

Sprawdzamy wybrany samochód

Kupując używane auto  z USA zawsze musisz dokładnie sprawdzić wybrany egzemplarz. Jeśli kupujesz samochód na aukcji nie możesz go sprawdzić osobiście jednak zawsze powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby zweryfikować samochód.

Zapytaj sprzedawcę o książkę serwisową bądź inną dokumentację. Koniecznie poproś o dokumentację przebiegu i porównaj ją ze stanem faktycznym licznika, a bazując na przebiegach podobnych samochodów dokonaj porównania. Pozwoli to ustrzec Cię przed zakupem samochodu w kiepskim stanie mechanicznym.

Zweryfikuj numer VIN auta- musi być taki sam w dowodzie rejestracyjnym, na nadwoziu, w karcie pojazdu, a także w umowie lub na fakturze. Upewnij się, że w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisanych osób trzecich lub zastawu bakowego.

Kupujemy!

Jeśli oglądany samochód nie budzi zastrzeżeń i jego stan prawny i mechaniczny jest w porządku możesz przystąpić do zakupu. Pamiętaj, jeśli masz taką możliwość zawsze negocjuj, może zyskasz dodatkowe fundusze, np. na nowy komplet opon lub filtry i olej.

3 Replies to “Używane auto z USA”

 1. Wychodzi na to, że sprowadzanie auta z USA wiąże się z szeregiem dodatkowych opłat. To chyba mało opłacalne, o ile komuś nie zależy na konkretnym wystrzałowym modelu.

  1. No chyba że ściągniemy jak mirki handlarze tłuczone lub po powodzi itp 😉 Wtedy biznes się kręci

Dodaj komentarz