Skrzynia biegów – automat czy manual

Skrzynia biegów automat czy manual

Wielu z was, szczególnie początkujących adeptów, którzy chcieliby kupić pierwszy samochód zastanawia się pewnie czy wybrać automatyczną czy manualną skrzynię biegów. Coraz więcej osób decyduje się na opcje w automacie, w tym artykule postaram się przedstawić zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania.

Skrzynia ręczna czy automatyczna

Przede wszystkim skrzynia automatyczna jest zazwyczaj droższa od wersji manualnej, wynika to z jej skomplikowanej budowy. Natomiast pozwala na komfortowe prowadzenie auta - wystarczy nam do tego ręka położona na kierownicy i noga wciskająca jeden z dwóch pedałów.

Manualna skrzynia biegów nie wymaga tak wielu napraw, jak automatyczna wersja. Zazwyczaj jedyną naprawą, którą musimy wykonać przez cały okres użytkowania samochodu jest wymiana oleju do skrzyni biegów. Niestety, w przypadku wersji automatycznej zdarzają się dość kosztowne usterki.

Wielu zaawansowanych użytkowników dróg nie lubi automatycznych skrzyni biegów ze względu na to, iż zawsze jeździli na manualu. Z takimi osobami lepiej nie wdawać się w dyskusje, gdyż nie będziecie w stanie przekonać ich, że automatyczna skrzynia biegów ma swoje zalety, w żaden możliwy sposób.

Automatyczna skrzynia biegów - o czym pamiętać?

Decydując się na wersję w automacie należy pamiętać o tym, że należy dbać o częstą zmianę oleju w skrzyni biegów. Jest to absolutnie podstawa. Dodatkowo - w przypadku, gdy wybierzemy się na dłuższą wycieczkę np. z rodziną. Hipotetyczna sytuacja - jedziecie z rodziną nad wodę, cały dzień z Waszego auta płyną przyjemne dźwięki muzyki, jednak na koniec okazuje się, że padł Wam akumulator.

W przypadku manualnej skrzyni biegów - wiadomo, cała rodzinka pcha autko, aż to radośnie zapali. W przypadku automatu takiej opcji niestety nie ma - pozostaje nam wezwać pomoc drogową.

A co jeśli nasze auto uległo awarii i należy je odholować? Tutaj także pojawia się problem - musimy szukać lawety, gdyż koła napędzane w naszym samochodzie powinny znaleźć się w powietrzu.

Podsumowanie

Każdy rodzaj skrzyni biegów ma swoje wady i zalety - w przypadku manualnej skrzyni biegów mamy do czynienia z elementem niezawodnym, umożliwiającym zapalenie auta w kryzysowych sytuacjach (rozładowanie akumulatora), jest ona także tańsza w eksploatacji. Automat jest dużo droższy w zakupie, częściej ulega awariom, jednak zyskuje on rzesze sympatyków, ze względu na ogromny komfort jazdy.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że automatyczne skrzynie biegów posiadają wiele ciekawych funkcji, jak np. funkcja ECO, które pozwalają prowadzić samochód szybciej lub oszczędniej, w zależności od tego, którą z opcji wybierzemy.

 

One Reply to “Skrzynia biegów – automat czy manual”

  1. To już chyba indywidualna sprawa, na pewno trzeba się przyzwyczaić, a przy jeździe i takim i takim samochodem trzeba pamiętać 🙂

Dodaj komentarz