Regeneracja turbiny czy jej wymiana?

Samochód wyposażony w turbosprężarkę potrafi dostarczyć dużo fun’u z jazdy, jak i pozwala wykonywać niektóre manewry na drodze w spod bezpieczniejszy np. wyprzedzanie. Można by tak wymieniać zalety tego cudownego wynalazku, jakim jest turbina jednak ma ona swoje wady. Główną z nich jest eksploatacja. W przypadku nowego auta na gwarancji możemy spać spokojnie. A co gdy kupujemy używane auto wyposażone w turbosprężarkę albo posiadamy ją w obecnym i w „najlepszym” w danym czasie momencie się uszkodzi ?

Pozostają 2 opcje:

IMG 0787 1024x768 Regeneracja turbiny czy jej wymiana?
TurboCenter Szczecin

Zakupić nową Turbosprężarkę

Kupno nowej turbosprężarki może okazać się sporym wydatkiem w naszym budżecie domowym. Ceny turbosprężarek wahają się od kilkuset złotych do nawet parunastu tysięcy. Wszystko zależy od modelu auta oraz modelu turbiny. Przy doborze nowej turbiny warto zdemontować starą w celu odczytania dokładnego modelu. Dzięki temu będziemy pewni, że nowa część jest w 100% pasująca do naszego pojazdu. Jeżeli jednak cena przekracza założony budżet lub stosunek ceny samochodu do nowej turbiny jest zbyt wysoki, pozostaje nam 2 opcja.

IMG 0792 1024x768 Regeneracja turbiny czy jej wymiana?
Maszyna do regeneracji turbosprężarek Cimat

Regeneracja Turbiny

Zdecydowałeś się na tańszą opcję. Super zawsze to parę groszy więcej trafia do kieszeni. Jednak aby nasza turbinka po zregenerowaniu działa jak kiedyś musimy oddać ją w fachowe ręce. Branża mechaników jest dosyć specyficzna. Nie rzadko słyszymy o próbach wyłudzeń wymiany części, płaceniu za oryginał i wstawianiu tańszych zamienników, czy też podmienianiu części sprawnych na nowe niepotrzebne. Jak się przed tym ustrzec ?

W przypadku regeneracji turbin istnieje kilka elementów, na które możemy zwrócić uwagę. Jednym z wazniejszych czynnikow : są czesci jakich uzjemy podczas regeneracji , park maszynowy + doswiadczenie zakladu regenerujacego. Każda Turbina przed regeneracją musi zostać poddana starannej weryfikacji , pomiarów czesci tak zeby zgadzaly się ze specyfikacyja wartosci nominalnych następnie , warsztat trudniący się w regeneracji turbin po sprawdzeniu wszystkiego daje informację zwrotną o kosztach zregenerowania turbosprężarki.

 Wykorzystuje się do niego specjalistyczne maszyny, które potrafią wytwarzać ponad 120 tysięcy obrotów na minutę. Ma to na celu odtworzenie warunków pracy w pojeździe. Dobry warsztat trudniący się w regeneracji turbin po sprawdzeniu wszystkiego daje informację zwrotną o kosztach zregenerowania turbosprężarki. Tutaj warto zapytać się, czy będą to zamienniki wysokiej klasy czy niskiej jakości podróbki. Pamiętajmy, że żywotność tych tańszych podzespołów jest dużo słabsza a godzina robocza warsztatu naliczana jest niezależnie od rodzaju części 😉 Czasem lepiej dołożyć kilka groszy, żeby w przyszłości nie mieć problemu.

Po dokładnym oczyszczeniu turbosprężarki i wymianie potrzebnych elementów , trzeba doważyc zespol wirujacy , dowazenie zblizone jest do predkosci które panuje w samochodzie i dochodzi nawet do 200tys obr/min . Po zlożeniu turbosprezarki w calosc powinna być ona ustawiona na maszynie do kalibracji zmiennej geometrii ( jeżeli turbina ja posiada ) tak aby przeplyw spalin na samochodzie był taki sam jak w specyfikacji orginalnej turbosprężarki .
Po prawidłowej regeneracji każdy ceniący się zakład wydaje protokoly z dowazania i z ustawienia turbiny klientowi , tak aby klient miał pewność , ze turbina zostala naprawiona zgodnie ze sztuka .

W większych miastach nie powinno być problemu ze znalezieniem w Google czy np. Facebooku osób, które specjalizują się w tym, pamiętajmy tylko o odpowiednim zweryfikowaniem czy wszystkie prace przebiegają prawidłowo.

27067099 426131811139218 2853678206522987996 n Regeneracja turbiny czy jej wymiana?
Turbiny po regeneracji w warsztacie Turbo Center Szczecin

Osobiście mogę polecić tutaj firmę ze Szczecina. Turbo Center trudni się w Profesjonej regeneracji turbiny. Lata doświadczenia połączone z wiedzą i sprzętem dają rezultat.

19 Replies to “Regeneracja turbiny czy jej wymiana?”

 1. Myślę, że wszystko rozbija się tutaj o budżet jakim się dysponuje. Jeżeli ktoś chce ,,po kosztach” to oczywiste, że pójdzie w regeneracje

 2. Ja uważam, że wymiana to lepszy pomysł niż regeneracja. Nigdy u siebie nie regenerowałem turbiny.

  1. Wszystko zależy od warsztatu. Osobiście regenerowałem i wymieniałem turbinki w swoich samochodach i różnicy po za tymi w portfelu nie widziałem 😉

  2. Nie każdego stać, a i są modele turbin które są ciężko dostępne na rynku.

 3. Moim zdaniem lepiej jednak kupić nową turbinę.

 4. Ostatnio oglądałem jakiś reportaż odnośnie regeneracji turbosprężarek i powiem szczerze że może warto dać starą sprężarkę do regeneracji ? bo nie co się oszukiwać czasami taka sprężarka z regeneracji może wrócić na bardziej trwałych podzespołach niż nowa oryginalna turbosprężarka.

 5. Zdecydowanie nowa, jest gwarancja i ogólnie bezpiecznie, a na tym naprawdę nie warto oszczędzać..

 6. Jak dla mnie zależy od stopnia „zajechania”, czy też uszkodzenia. Z reguły nie opłaca się naprawiać/regenerować, ale czasem to kwestia prostego zabiegu i cała kasa leci do kieszeni 🙂

 7. Dokładnie! To wszystko zależy od tego jak mocno turbina jest zajechana, raz właśnie zdecydowałem się na regenerację bo mechanik powiedział że taka opcja w zupełności wystarczy.

 8. Myślę, że warto wymienić na nową. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest ok.

 9. Ja regenerowałem w AMSerwis w Trójmieście i świetnie sobie ze wszystkim poradzili.

 10. Wymiana lepsza 🙂 Chociaż tak jak piszą inni – wszystko zależy od stopnia zajechania 😀

 11. Tylko nowe, regeneracja to najgorsza opcja

 12. Cieszę się, że udało mi się trafić na prawdziwych specjalistów. Kupując auto już czułem, że coś było nie tak. Szybko pojechałem do serwisu i okazało się że konieczna będzie regeneracja turbosprężarek. Cena mnie nieco zaskoczyła, ponieważ była o połowę niższa niż wymiana na nową. Teraz jednak wiem, że specjaliści zrobili to, co do nich należało bo samochód od razu inaczej jedzie.

 13. Generalnie regeneracja turbin jest tańsza, ale wszystko zależy od stopnia zużycia.

 14. Myślę że warto wyjść od razu od regeneracji. Specjalista sam zdecyduje po obejrzeniu czy klasyfikuje się to jeszcze do regeneracji. Turbina to cześć, która i tak prędzej czy później będzie wymagać interwencji.

 15. Wszystko pięknie tylko dzisiaj problemem już nie jest regeneracja a jej potem zamontowanie. Mało jest warsztatów i mechaników mających o tym pojęcie lub chcący się tego podjąć. Ci co regenerują nie mają w swojej usłudze montażu. Sam tego doświadczyłem kiedy po regeneracji szukałem warsztatu specjalizującego się w montażu-był dramat.

 16. Jak w przypadku każdego trudnego tematu – TO ZALEŻY. Czasem lepiej zdecydować się na nową, są przypadki, gdzie wystarczy regeneracja i turbina śmiga latami. Najlepiej udać się po poradę do sprawdzonego specjalisty i on pomoże ocenić co się będzie bardziej opłacać.

 17. Mnie dla odmiany czeka wymiana DPF, a skoro w moim peugeocie trzeba i tak rozebrać cały kolektor wydechowy to i oddam turbinę na czyszczenie. Uważam, że to najlepszy moment żeby sprawdzić luzy i wyważenie, przy okazji zapobiegawczo wymienię przewód smarujący. Dzięki temu kompleksowa regeneracja nie będzie potrzebna i awaria nie powinna wystąpić szybko.

Dodaj komentarz