Kto pierwszy przebył 100 kilometrów samochodem?

Zastanawialiście się kiedyś kto po raz pierwszy przejechał 100 kilometrów samochodem? Mogę rozwiać Wasze wątpliwości, a nawet więcej - nie tylko mogę, ale to zrobię. Jednocześnie przedstawiam nowy cykl na blogu, w którym cyklicznie (jeszcze nie wiem czy raz, czy dwa razy w tygodniu), prezentowane będą ciekawostki motoryzacyjne.

Był słoneczny sierpień 1888 roku, konkretnie 5 sierpnia. Właśnie wtedy pewien szalony kierowca postanowił, nie wiadomo czy zdając sobie sprawę z tego, że jest to dość niebezpieczne, przejechać z Manheim do rodzinnego Pforzheim. Miejscowości te dzieli odległość 60 mil, czyli w przybliżeniu 106 kilometrów.

Na przejażdżkę wraz z naszym bohaterem postanowili wybrać się synowie - 14 letni Richard, oraz 15 letni Eugen. Obecnie nie stanowiłoby to większego problemu, natomiast w tamtych czasach taka podróż to było nie lada wyzwanie. Podczas całodziennej podróży należało wykonać wiele napraw, że pozwolę sobie wymienić jedynie kilka z nich:

  •  wymiana izolacji przewodu zapłonowego,
  • naprawa ogniwa łańcucha, 
  • przetkanie rurki doprowadzającej paliwo do gaźnika.

Pewnie zastanawiacie się, jak odważny musiał być nasz kierowca? Cholernie. Ale tak to bywa z kobietami - zaskoczeni? 🙂 Naszą bohaterką była Pani Bertha Benz, która podróż odbyła bez powiadomienia o tym swojego męża, a o wszystkim poinformowała go... w telegramie wysłanym z Pforzheim od rodziców.

Carl Benz, który był mężem naszej bohaterki, konstruował bowiem automobile, a cała przygoda odbyła się w osobliwym i pięknym automobilu  Benz Patent-Motorwagen Nummer 3, prawda, że ciekawe?

Dajcie znać, czy podoba Wam się ten cykl i warto go kontynuować, czekam na Wasze opinie!

One Reply to “Kto pierwszy przebył 100 kilometrów samochodem?”

  1. zdecydowanie kontynuj ten cykl! naprawdę ciekawe się go czyta i wiele można się dowiedzieć 😀

    a pani Bertha… no cóż na pewno zaskoczyła tą wyprawą swojego męża 😉

Dodaj komentarz