Co grozi za cofanie licznika?

Jeszcze całkiem niedawno handlarze, którzy w celach zarobkowych decydowali się na cofanie licznika w samochodach, mogli się czuć niemalże bezkarni. Cofanie licznika było bardzo powszechną praktyką, która sprawiała, że auto używane zyskiwało na wartości i można było je sprzedać za wyższą cenę.

Czasy, kiedy można było bezkarnie cofać licznik zdają się dobiegać końca. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o nowym projekcie przygotowanym przez jego ministerstwo, które ma wprowadzić odpowiedzialność za cofanie licznika samochodowego.

Sami dobrze wiecie, że cofanie licznika jest bardzo popularnym procesem, przecież na rynku pełno jest aut z 20-25 letnim stażem i przebiegiem w granicach 160-200 tysięcy. Każdy, kto ma chociaż podstawowe pojęcie na temat motoryzacji zdaje sobie sprawę, że takie wyniki wykręcają naprawdę nielicznie jednostki, a na naszym rynku liczniki z takim przebiegiem to codzienność.

Zgodnie z projektem ustawy za cofanie licznika, sfałszowanie licznika lub wymianę licznika na inny będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat pobawienia wolności.

Nowy przepis ma sprawić, iż podczas kontroli za każdym razem będzie spisywany licznik pojazdu, co ma umożliwić łapanie przestępców. Do odpowiedzialności pociągnięci będą także Ci z Was, którzy zapomną zgłosić faktu wymiany licznika na nowy.

Co sądzicie o nowym projekcie, jesteście za czy przeciw takiej ustawie?

6 Replies to “Co grozi za cofanie licznika?”

 1. sam byłem tego swiadkiem że ludzie zkomisów nie mają sumienia. to co robia z autami przechodzi ludzkie pojęcie dosłownie. cofanie licznika to najmniejszy problem serio polecam wybrać się do jakiegoś znajomego kto zna osobiście ludzi z komisów i posłuchać :/ nie jestem teraz taki głupi troche dołożyłem i wzialem autko z salonu peugeota 308 ,do tego z wyprzedaży rocznika także cena w miare ok

  1. Cześć 🙂
   Dzięki za komentarz, powiedz nam – miałeś jakieś problemy związane z cofaniem? Ktoś próbował Ci sprzedać takie auto?

   Pytam, bo zbieram informacje do kolejnych artykułów na ten temat.

   Jakiego Peugeota wybrałeś, jak wrażenia z jazdy?

 2. Sory kary powinny być o wiele większe a organy ścigania powinny poważniej podchodzić do ścigania takich kolesi.

  1. Masz rację, natomiast zgodnie z wpisem – taka sytuacja tj. zaostrzenie przepisów, już się dzieje, na naszych oczach, miejmy nadzieję, że ukróci to cały proceder 🙂

 3. Często spotykam się z tym, że kierowcy jeżdżą autami z cofniętymi licznikami. Niestety tak jest, że często sami chcą być oszukani. Wolą jeździć z niższym przebiegiem łudząc się, że może być rzeczywisty. I gdzie tu bezpieczeństwo na polskich drogach?!

 4. Uważam, że projekt jest słuszny – cofanie licznika powinno być karane. Może dzięki temu unikniemy oszustów

Dodaj komentarz